Acum

ACUM e esenta Simplitatii.

Complicam viata asta inutil si datorita complicarii, nu mai ajungem sa ne bucuram de ea. Grijile pentru ziua de maine si rumegarea amintirilor ocupa momentul prezent si nu mai lasa loc pentru ACUM. Nu ne mai lasa sa traim.

Cristos spunea: “Nu vă îngrijiţi de ziua de mâine, căci ziua de mâine se va îngriji de ale sale.” Comuniunea cu Dumnezeu asta inseamna, increderea deplina in El.

Pentru a obtine pacea sufleteasca trebuie sa ne intoarcem in ACUM si sa facem ce este de facut ACUM.  Cat despre ce va sa vina… nu e treaba noastra… viitorul vine, indiferent daca vrem sau daca nu vrem iar secretul unei vieti linistite este, asa cum spunea Maestru, “Colaborarea din toata inima cu inevitabilul” 🙂

Psalmistul spunea: “Opriţi-vă şi cunoaşteţi că Eu sunt Dumnezeu. Acest opriti-va nu e un indem spre inactiune ci din contra, spre actiunea corecta. E o oprire din a irosi momentul prezent ingrijorandu-ne pentru un viitor incert.

In Est, budistii spun acelasi lucru. Daca un invatacel vrea sa devina Buddha nu are nici o sansa pentru ca nu poate face nimic pentru a ajunge Buddha. El este deja Buddha. Singurul lucru pe care il poate face este sa inceapa sa se comporte ca atare.

ACUM urla dupa actiune. ACUM trebuie sa traim. ACUM e momentul pentru implinirea tuturor viselor pentru ca in momentul in care FACI ceva, visele dispar din viitor si se concretizeaza in prezent.

Multi sunt cuprinsi de frica cand trebuie sa actioneze. Nu inteleg ca insasi natura lor e DIVINA. Se gandesc “Cine sunt eu sa fac asta? Cine sunt eu sa merit asta?”. Ei bine, o astfel de gandire e o prostie de primul rang, e ca si cum o privighetoare ar gandi “Cum sa-mi permit eu sa cant? Ce? Am eu studii muzicale? Am terminat eu Conservatorul? Nuuu…. mai bine tac…”

Canta-ti cantecul, danseaza-ti dansul. Arunca-ti fricile si grijile pentru maine si traieste in ACUM!

Astfel viata devine simpla si in simplitatea acesta regasim maiestatea costumatiei crinului, usurinta cu care se hranesc pasarile cerului, lipsa de efort cu care creste iarba.

3 comments

  1. If life seems jolly rotten
    There’s something you’ve forgotten
    That’s to laugh & smile & dance & sing
    When you’re feeling in the dumps
    Don’t be silly chumps
    Just purse your lips & whistle
    – that’s the thing.

    …Always look on the bright side of life…

    [ şi nu cânţi pentru mâine, nu dansezi pentru potenţial, nu râzi ieri, ci pe toate astea le faci .. ACUM. una din cele mai frumoase melodii pe care le-am auzit lately.]

Comments are closed.